Söka skola

15 januari - 15 februari

Söka förskoleklass

Har du ett barn som fyller sex år under året, ska du söka till förskoleklass. Perioden då du söker pågår mellan 15 januari och 15 februari. 
Läs mer hur du söker skola för ditt barn.

Söka skola årskurs 1-9

Går ditt barn sista året på sin skola? Eller önskar du byta till en annan skola? Då behöver du söka en ny skola för att ditt barn till nästa läsår. Perioden då du kan söka pågår mellan 15 januari och 15 februari.
Läs mer hur du söker skola för ditt barn.

Du som har flyttat till eller inom Stockholm

15 januari–15 februari varje år är det dags att söka skola. Du som har flyttat till Stockholm under en annan period vänder dig direkt till den skola du är intresserad av. Det gäller även dig som redan går i en skola i Stockholm och vill byta skola under terminen. 
Läs mer hur du som har flyttat söker skola.

Dela: